wszystko o żylakach - medserwis.pl
forum żylakiForum o żylakach

Żylaki – specjaliści radzą

Leczenie żylaków kończyn dolnych - nowoczesne podejście do problemu

Problem przewlekłej niewydolności żylnej dotyczy nawet 25-30% osób w populacji ludzi dorosłych. Zjawisko powstawania żylaków na nogach jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Spośród wszystkich największe znaczenie ma skłonność genetyczna, przejmowana po rodzicach, czy dziadkach, której wyrazem są: nieprawidłowe działanie zastawek żylnych, skłonność do ich rzadkiego rozmieszczenia w świetle naczyń, bądź nadmierna podatność żył na rozciąganie.

Pojawieniu się niewydolności żylnej sprzyjają również pewne czynniki środowiskowe i złe nawyki życiowe. Zaliczamy do nich przede wszystkim: zbyt małą aktywność ruchową (np. siedzący lub stojący charakter pracy), liczbę przebytych ciąż (w przypadku kobiet), szybkie przybieranie na wadze prowadzące do otyłości, hormonoterapię czy przebywanie w ciepłym otoczeniu (solaria, częsta ekspozycja na słońce naturalne, podgrzewana podłoga, sauna itp.).

medserwis.pl

Współcześnie dysponujemy szeroką gamą metod leczenia niewydolności żylnej. Do metod zachowawczych zaliczamy kompresjoterapię i farmakoterapię. Ta druga pełni rolę wyłącznie uzupełniającą. Opiera się na stosowaniu tzw. leków flebotropowych, które wspomagają krążenie żylne. Kompresjoterapię natomiast wykorzystujemy zarówno w profilaktyce, w aktywnej fazie leczenia, jak i po zabiegach likwidujących źródło niewydolności.

Do metod, którymi często jesteśmy w stanie bezpowrotnie wyleczyć żylaki na nogach, zaliczamy:

- operacje klasyczne i ich modyfikacje (np. stripping żyły odpiszczelowej uzupełniany mifinflebektomią żylakowatych gałęzi podudzia)

- zabiegi małoinwazyjne, wśród których wyróżniamy:

a. metody chemiczne: skleroterapię oraz klejenie żylaków techniką VenaSeal

b. metody termiczne: wewnątrzżylną ablację falą radiową (EVRF), wewnątrzżylną ablację laserową (EVLA) oraz zamykanie żylaków przegrzaną parą wodną (SVS)

Na wstępie warto podkreślić, iż dobór odpowiedniej metody lub metod leczenia (tzw. postępowanie łączone, czyli hybrydowe), zależy od konkretnej sytuacji klinicznej. Rozkład żylaków na nodze, ich przebieg, stopień krętości i poszerzenia warunkują wybór konkretnej techniki terapeutycznej. O tym jak wyleczyć żylaki u danego Pacjenta, decydujemy dopiero po zebraniu wywiadu i dokładnym zbadaniu nóg, a w szczególności po rzetelnym przeprowadzeniu badania USG Doppler żył kończyn dolnych.

Ogólnoświatowy trend w leczeniu niewydolności żylnej już od kilku lat przechylił się na korzyść metod małoinwazyjnych. W Klinice Flebologii-NASMED nawet do 80-85% wszystkich przypadków niewydolności żylnej leczymy przy użyciu małoinwazyjnych metod nieoperacyjnych wykonywanych w znieczuleniu miejscowym.

W praktyce codziennej stosujemy najnowszą generację lasera wewnątrzżylnego firmy Biolitec o nazwie ELVeS. Różni się on znacznie od laserów stosowanych jeszcze przed kilkoma laty, głównie pod względem skuteczności i bezpieczeństwa dla Pacjenta. W systemie laserowym ELVeS wykorzystuje się unikalną długość fali 1470 nm i używa nowego na rynku światłowodu 2-pierścieniowego (tzw. Radial™ 2ring). Technologia ta zapewnia bardzo wysokie wskaźniki skuteczności zamykanych pni żylnych, przy maksymalnej minimalizacji ryzyka ich uszkodzenia oraz wystąpienia nadmiernego nagrzania tkanek otaczających żylaka (takie powikłania występowały w przypadku starszych generacji lasera).

Obiecującą techniką termiczną wydaje się być również ablacja żylaków polegająca na uwalnianiu przegrzanej pary wodnej do światła naczynia (SVS). Pierwsze próby wykorzystania pary wodnej do zamykania żylaków to rok 2006. Dopiero optymalizacja sprzętu i jego miniaturyzacja pozwoliły w 2011 roku wpuścić na rynek nowy produkt, który powoli rozpowszechnia się w Europie. W technice SVS przegrzana para wodna o temperaturze maksymalnej do 120 stopni ma za zadanie, tak jak w innych metodach termicznych, uszkodzić naczynie żylne od środka, nie naruszając tkanek otaczających, w tym skóry nad żylakiem.

Obecnie najnowszą na rynku światowym metodą małoinwazyjnego, nie-termicznego, zamykania żylaków od wewnątrz jest zabieg klejenia przy użyciu systemu VenaSeal. Klinika Flebologii-NASMED jako pierwsza w Polsce zaczęła stosować tę wyjątkowo skuteczną i małoinwazyjną metodę leczenia żylaków kończyn dolnych. Ma ona kilka istotnych zalet w stosunku do wymienionych wyżej metod termicznych. Jej stosowanie nie jest związane z użyciem w organizmie wysokich temperatur. Przekłada się to bezpośrednio na brak konieczności stosowania znieczulenia tumescencyjnego na przebiegu zamykanego żylaka.

Dla przypomnienia znieczulenie tumescencyjne to rodzaj znieczulenia miejscowego, wykorzystywany przy metodach termicznych, polegającego na podawaniu około 250-500 ml (w przeliczeniu na nogę) rozcieńczonego środka znoszącego ból do tkanek wokół żylaka.

Co więcej w metodzie VenaSeal do zamknięcia niewydolnego naczynia dochodzi niemal natychmiast po wykonaniu procedury klejenia, stąd u większości Pacjentów nie wymagamy noszenia pończochy uciskowej w okresie pozabiegowym. Z tego względu jest to metoda idealna dla osób otyłych, dla Pacjentów o ograniczonej ruchliwości oraz dla osób cierpiących na niewydolność tętniczą kończyn dolnych, u których dobór i stosowanie kompresjoterapii w okresie pozabiegowym jest mocno ograniczone, bądź często przeciwwskazane.

Z naszej obserwacji wynika również, iż zabieg klejenia niewydolnych pni żylnych jest wyjątkowo skuteczny w przypadku dużych żylaków. Takie metody jak: wewnątrzżylna ablacja falą radiową (EVRF), zamykanie żylaków przegrzaną parą wodną (SVS) czy laseroterapia wewnątrzżylna starszymi generacjami lasera o długościach fali 810, 940 czy 980nm, nie są aż tak efektywne w zamykaniu żylaków o średnicy powyżej 12 mm.

lek. Cezary Szary Klinika Flebologii-NASMED

medserwis.pl

informacje o żylakach

Żylaki - prawdy i mity

Na temat żylaków krąży wiele mitów. Często są też mylone przyczyny ze skutkami żylaków. Najczęściej spory odnośnie ich powstawania wywołują otyłość oraz obrzęk nóg. I tak otyłość jest jedną z przyczyn żylaków, ponieważ nadwaga utrudnia prawidłowe krążenie krwi. Natomiast opuchlizna kończyn jest wywołana problemami żylaków tak samo jak np. w przypadku kontuzji, a nie przyczyną ich powstawania.

<wiecej>>

zobacz również o żylakach

Zobacz również

Laserowe leczenie żylaków jest zabiegiem mniej inwazyjnym niż klasyczny zabieg chirurgiczny i nie wymaga hospitalizacji. Dzięki zabiegowi laserem CoolTouch CTEV, można łatwo pozbyć się wszystkich tych symptomów które związane są z niewydolnością żylną.

<wiecej>>

specjaliści radzą o żylakach

Specjaliści radzą

Żylaki kończyn dolnych są obecnie jedną z bardziej rozpowszechnionych dolegliwości, nękających osoby młode i starsze. W chwili obecnej dostępnych jest kilka metod zamykania żylaków kończyn dolnych – tradycyjny „stripping” (wyrywanie żył), metoda laserowa oraz najnowocześniejsza, praktycznie nierozpowszechniona w Polsce metoda SVS

<wiecej>>

polecamy na temat żylaków

Polecamy

Żylaki mogą być objawem choroby którą należałoby zdiagnozować i leczyć. Stanowią przykrą dolegliwość i defekt kosmetyczny który można skutecznie usunąć. Polecamy placówki medyczne zajmujące się profesjonalnym leczeniem żylaków.

polecamy na temat żylaków

Aktualności

Z badań wynika, że nawet jedna czwarta europejczyków (czyli i Polaków) cierpi na niewydolność żylną kwalifikującą ich do zabiegów. Naukowcy razem z lekarzami na całym świecie prześcigają się, w wynalezieniu najskuteczniejszej a przy tym najmniej inwazyjnej metody eliminacji zmienionych chorobowo żył.

<wiecej>>

copyright © 2009-2013 Telewolt Sp. z o.o. 04-824 Warszawa, ul.Orzechowskiego 9, tel.: (22) 621-81-17,
Polityka plików "cookie":
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.